Pij na zdrowie!
Życie na naszej planecie powstało w wodzie i bez wody obejść się nie może. Człowiek nie jest wyjątkiem – składa się w 70% właśnie z wody. Dlatego bez jedzenia jesteśmy w stanie wytrzymać do 45 dni, a bez picia – zaledwie tydzień. Woda spełnia wiele ważnych funkcji. Dziennie powinniśmy jej wypić przynajmniej 1,5 litra (latem lub przy wysiłku fizycznym odpowiednio więcej) i jeśli tego niedoboru nie uzupełnimy przez dwie następne doby, organizm zaczyna się buntować – pojawiają się objawy odwodnienia. Może dojść do zakłócenia jego pracy i rozregulowania, czego pierwszymi objawami są: bóle głowy, osłabienie i uczucie ogólnego zmęczenia. Potem wydłuża się czas reakcji, pojawiają się kłopoty z pamięcią.
Jakie funkcje spełnia woda?
Po pierwsze rozpuszcza szkodliwe substancje i pomaga w ich usunięciu z naszego ciała. Po drugie zapewnia właściwe ciśnienie osmotyczne – jego zaburzenia odczuwamy jako nieprzyjemne skurcze. Po trzecie utrzymuje na stałym poziomie temperaturę ciała. Po czwarte wreszcie rozprowadza w organizmie – jako składnik krwi – wszystkie niezbędne substancje, w tym minerały i pierwiastki śladowe.
Pijmy na zdrowie!
Woda dociera do najmniejszej nawet komórki. Niezwykle ważne jest więc, by to, co pijemy, nie zawierało szkodliwych substancji, gdyż one również zostaną tam dostarczone. Mówiąc wprost: pijmy zdrową wodę! Popularne są wody źródlane, stołowe (mieszanka źródlanej i mineralnej), smakowe (z dodatkiem aromatu owocowego). Za najbardziej odpowiednią uważa się jednak niegazowaną wodę mineralną z podziemnych źródeł. Ze względu na skład chemiczny wyróżnia się przynajmniej kilkanaście gatunków takich wód, częstszy jest podział na nisko (dla każdego), średnio (dobre na nadciśnienie) i wysoko zmineralizowane (dla sportowców, osób przemęczonych). Te ostatnie należy pić tylko po konsultacji z lekarzem, nie powinny ich spożywać dzieci, osoby chore na nerki i nadciśnienie. Odpowiednio dobrane wody mineralne pomagają leczyć rożne schorzenia, każda woda natomiast nawilża z obu stron skórę i czyni ją jędrniejszą.